High School Teams

Mens

Baseball

Head Coach:

  • Chris Burroughs

Assistant Coach:

  • Aaron Savoia

Schedule:

Basketball

Head Coach:

  • Spencer Denmon

Assistant Coach:

  • D’Yonne Luke
  • Kevin Murray
  • Taylor Beall
  • Ja’Kael Lockett

Schedule:

History

  • 1987 State Champions
  • 1988 State Champions

Football

Head Coach:

  • Randy McFarlin

Assistant Coach:

  • Eddie Starkes
  • Connor Striet
  • Patrick-Michael Cunningham
  • Bruce Bevers
  • Tyson Gleitz
  • Garrett Plumlee
  • Cameron Broderhausen
  • Brian English
  • Kade Clayton
  • Anthony Gray
  • Ashton Guy
  • Ryan Ramirez
  • Zach Jones
  • Michael Chastain

Schedule:

History

  • 1987 State Champions
  • 1988 State Champions

Wrestling

Head Coach:

  • Matt Oxler

Womens

Softball

Head Coach:

  • Cameron Paul

Assistant Coach:

  • Jennifer Neal

Schedule:

Basketball

Head Coach:

  • Brian English

Assistant Coach:

  • Tracey Giorgio

Schedule:

History

  • 2008, 2009, 2012 State Final Four
  • 2010, 2011 Regional Final Four
  • 2013 Regional Final
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 District Chapmpions
  • 2011-2012: First 30+ win season in school history (31)
  • 2012-2013: Great East Texas Shootout Champions
  • 2012-2013: 30 win season
  • 2012-2013: Senior Michelle Obach named East Texas Player of the Year

Cheerleading

Head Coach:

  • Julie Schuricht

Captains

  • Maddie Romeo – Senior (Captain)
  • Caroline Callender – Junior (Co-Captain)

Team Members

  • Lauren Fanning 
  • Anna-Grace Gregory 
  • Erinrose Ryder 
  • Alex Trainer 
  • Hannah Wilson 
  • Mary-Helen Schuricht 
  • Andrea Azzi 
  • Monica Lujan 
  • Victoria LaRocca 
  • Katherine Watts 
  • Hannah Kilgo

Dance

Head Coach:

  • Jamia Francisco

Captains

  • Sara Gorforth

Officers

  • Kathleen Bochow 
  • Elizabeth McKnight
  • Christine Guevara
  • Kate Curtis – Junior

Team Members

  • Sydney Dacus 
  • Sarah Flannelly
  • Kassandra Hallmark
  • Avery May
  • Erinrose Ryder
  • Caroline Laine
  • Victoria LaRocca
  • Desi Martinez
  • Michelle Azzi
  • Delaney Douglas
  • Gabby LeBlanc
  • Keyla Valdivia

Volleyball

Head Coach:

  • Tracey Giorgio

Assistant Coach:

  • Kathryn Hancock
  • MacKenzie Jordan
  • Heather Roberts
  • Hannah Lindsey

Mens and Womens

Cross Country

Head Coach:

  • Monica Davis

Assistant Coach:

  • William Ritter

History

  • 2004 State Champions
  • 2005 State Champions=
  • 2006 State Champions

Schedule:

Golf

Head Coach:

  • Nannette Anderson

History

  • 1991 State Champions
  • 1992 State Champions

Soccer

Head Coach:

  • Ryan Ramirez

Assistant Coach:

  • Austin Davis

History

  • 2000 State Champions
  • 2001 State Champions
  • 2010 District Champions

Swim

Head Coach:

  • Heather Roberts

Schedule:

Pictures

Tennis

Head Coach:

  • Tracey Giorgio

Schedule

Track and Field

Head Coach:

  • Monica Davis

Assistant Coach:

  • Felipe Natera
  • Ian Murrillo

History

  • 1999-2006 State Champions
  • 1995-2010 District Champions
  • 2012 District Champions
  • 2014 District Champions
  • 2013 2013: Matthew Roe wins TAPPS 4A North Regional Meet; recieved second at TAPPS 4A State Meet

Schedule:

Inquire

Would you like more information? The first step is to tell us about your family.

Apply

Ready to become part of the CRU? Apply now!

Give

Our students rely on you to help us continue our tradition of excellence and success. We accept donations by credit card or check. Select the gift icon above for more information.