High School Teams

Men's Teams

Baseball

Head Coach:

  • Brady McCoy

Assistant Coach:

  • Mason Smith

Schedule:

Basketball

Head Coach:

  • Kevin Murray

Assistant Coach:

  • Demarcus Metcalf
  • Ja’Kael Lockett

Schedule:

History

  • 1987 State Champions
  • 1988 State Champions

Football

Head Coach:

  • Randy McFarlin

Assistant Coach:

  • Jordan Cantrell
  • Chris Reese
  • Booker Bowie
  • Ethan Milton
  • Brady McCoy
  • Jerry Reed

Schedule:

History

  • 1987 State Champions
  • 1988 State Champions

Women's Teams

Softball

Head Coach:

  • Cameron Paul

Schedule:

Basketball

Head Coach:

  • Jennifer Neal

Assistant Coach:

  • LaRhonda Hunter
  • Sheridan Heine

Schedule:

History

  • 2008, 2009, 2012 State Final Four
  • 2010, 2011 Regional Final Four
  • 2013 Regional Final
  • 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 District Chapmpions
  • 2011-2012: First 30+ win season in school history (31)
  • 2012-2013: Great East Texas Shootout Champions
  • 2012-2013: 30 win season
  • 2012-2013: Senior Michelle Obach named East Texas Player of the Year

Cheerleading

Head Coach:

  • Christie Strong

 

Dance

Head Coach: 

  • Emmafae Mortega

 

Volleyball

Head Coach:

  • Tracey Giorgio

Assistant Coach:

  • Whitney Camp
  • LaRhonda Hunter

Schedule:

Mens and Womens

Cross Country

Head Coach:

  • Monica Davis

Assistant Coach:

  • Chris Alexander

Women's Cross Country

  • 2004-2006 State Champions
  • 2015 State Runner-Up
  • 1997-2018 District Champions

Men's Cross Country

  • 2002 State Champions
  • 2018 State Runner-Up
  • 2014, 2017-2018 District Champions

Schedule:

Soccer

Head Coach Mens:

  • Chris Avila

Head Coach Womens:

  • Ashley Chestley

History

  • 2000 State Champions
  • 2001 State Champions
  • 2010 District Champions

Schedules: 

 

Swim

Head Coach:

  • Heather Roberts

Schedule:

Pictures

Tennis

Head Coach:

  • Tracey Giorgio

Schedule

Track and Field

Head Coach:

  • Jerry Reed - Men
  • Monica Davis - Women

Assistant Coaches:

  • David Dipaolo
  • Ian Murillo
  • Booker Bowie

Men's Track

  • 1999-2006 State Champions
  • 1995-2010 District Champions
  • 2012 District Champions
  • 2014 District Champions
  • 2013: Matthew Roe wins TAPPS 4A North Regional Meet; received second at TAPPS 4A State Meet
  • 2018: Jeremiah Milton, State Champion, 100 meter run

Women's Track

  • 1999-2006 State Champions
  • 2014 Region Runner-up
  • 1995-2010, 2012, 2014-2016 District Champions

Schedule:

Inquire

Would you like more information? The first step is to tell us about your family.

Apply

Ready to become part of the CRU? Apply now!

Give

Our students rely on you to help us continue our tradition of excellence and success. We accept donations by credit card or check. Select the gift icon above for more information.